Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще изнесат концерт в рамките на 40-ото юбилейно издание на празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол на 30 август. Поводът е отбелязването на 125-годишнината от рождението на композитора, съобщават организаторите.
Плевенската филхармония ще представи във Варна концерт с авторски творби на Константин Костов и Христо Йоцов на 22 ноември.
Новата българска музика е силен акцент в програмата на културния институт, съобщават оттам.
Публиката ще може да чуе премиерно джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на маестро Борислав Йоцов. Ще прозвучи Концерт за джаз пиано и оркестър от Константин Костов, който ще бъде солист на изпълнението. Михаил Йосифов и Велислав Стоянов ще свирят Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов, а Василена Серафимова и Христо Йоцов ще солират неговия Концерт за маримба, ударни и оркестър „Картини от два свята“.
Концертът за джаз пиано и оркестър на Константин Костов е с изявена мелодична линия, силен груув, фюжън, фънк и бибоп. Първата част Resurrection „говори“ за освобождаването от аг
Дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, са част от изложбата „Постройки и пейзажи“.
Експозицията е на Сибила Керелезова и ще бъде представена от 19 септември до 4 октомври в столичната галерия Depoo.
„Постройки и пейзажи“ е серия от дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, в които градът е преустроен в декор на цветен следобеден сън. Елементите на еклектичната градска среда в София се обединяват във физически неосъществими постройки и сцени, които стоят на границата на действителността“, разказват от екипа.
Сибила Керелезова е родена през 1997 в гр. Кърджали. Тя е графичен дизайнер и художник, живее и работи в София. През 2020 г. завършва специалност „Инженерен дизайн“ в Технически университет - София, а през 2022 г. - магистърска степен в НХ
Художникът от Търговище Румен Райнов подреди изложба в Художествената галерия „Никола Маринов“ по повод 60-ата си годишнина.
Експозицията „Пътища“ включва малко над 60 картини и шест цветни дървопластики, които отразяват творческите търсения на автора.
Изложбата откри директорът на галерията Пламен Проданов. Той посочи, че „Пътища“ е поредната самостоятелна изява на твореца в родния град, последната от която е била преди пет години.
За автора на изложбата и неговото творческо в резюме говори известният художник от Търговище проф. Димитър Чолаков. Той е и един от преподавателите на Райнов в Шуменския университет „Еп. Константин Преславски“.
„Художникът Румен Райнов е сред най-атрактивните местни творци. Контактен и естествен, той се вписва както с таланта си да изгражда едно ново живописно пространств
Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще бъде гост-лектор в Националния етнографски музей.
Събитието ще се проведе на 25 септември, съобщават от екипа.
Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще представи дейността на институцията и ще сподели детайли, свързани с процесите по създаването на изложбата „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“.
Семинарът ще се проведе на английски език в зала № 19 на Националния етнографски музей, уточняват организаторите.
/ВСР
Том Харди се завръща от днес в кината с ролята си на Еди Брок във „Венъм: Последният танц“ – най-грандиозният филм от поредицата до момента, съобщават от „Форум филм“.
Изпълнената с екшън сага за един от най-емблематичните антигерои на „Марвел“ отвежда на наелектризиращо пътуване и обещава незабравим завършек на мрачната и вълнуваща история.
Еди (Том Харди) и Венъм са безмилостно преследвани от врагове както от света на хората, така и от царството на извънземния симбиот. Докато заплахата става все по-голяма, те трябва да извървят опасен път, изпълнен с предателство, хаос и отчаяние. С всеки изминал миг, възможностите им намаляват.
Еди и Венъм се оказват на ръба на пропастта и се подготвят за един истински драматичен сблъсък. Този окончателен разво
Панчо Владигеров – младши, Екатерина, Александър и Константин Владигерови, които ще изсвирят някои от най-вълнуващите композиции на своя именит дядо и така ще поставят началото на цикъла от концерти с класическа музика в дните между 30 август и 7 септември.
На 31 август публиката може да посети и изпълнението на Албена Данаилова – цигулка, Румен Цветков – виола и Александър Сомов – виолончело, както и рециталите на Людмил Ангелов на 3 септември, на Сузана Клинчарова на 6 септември и други.
Закриването на "Аполония" на 7 септември ще бъде отбелязано с концерт на рок група „Фондацията“ и Пловдивската филхармония. Те ще изпълнят някои от хитовете на „ФСБ“, „Щурците“, „Б.Т.Р.“ и дуета „Дони и Момчил“.
На 3 септември в програмата е и Васил Петров, а два дни по-късно и концерт – спектакъл на Хилда Казасян и Плевенската филхармония.
В "Аполония" ще се включат още Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“, Белослава, Влади Ампов – Графа и други.
Юбилейното издание на "Аполония" през 2024 г. ще бъде открито с концерт на симфоничния оркестър на БНР и ще предложи още много изложби, премиерни кинопродукции, театрални постановки и литературни събития.
След 10 дни по кината "Дедпул & Върколака" вече е най-касовият филм с рейтинг R в историята, без да се отчита инфлацията, съобщават световните осведомителни агенции.
През втория си уикенд на екран блокбастърът на "Марвел" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман и режисиран от Шон Леви реализира 97 милиона долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада.
Така общите приходи от филма в домашния боксофис стават 395,6 милиона долара, с което "Дедпул & Върколака" изпреварва дългогодишния първенец в класацията на филмите с рейтинг R - "Страстите Христови". Режисираният от Мел Гибсън филм държеше този рекорд в продължение на 20 години с 370 милиона долара.
В световен мащаб "Дедпул & Върколака" бързо събра 824,1 милиона долара от продажби на билети, надминавайки глобалните приходи на първите два филма за Дедпул. Оригиналът от 2016 г. реализира 782
Празничен концерт ще представят хорови формации на 14 декември в концертна зала „Добрич“, съобщават от общинската администрация на града.
Оттам допълват, че в събитието ще вземат участие хор “Добруджански звуци” с диригент Елвира Пастърмаджиева, детски хор “Маестро Захари Медникаров” с диригенти Габриела Павлова Писанова и Миглена Пенева и Хор на учителките – Добрич с диригент Маргарита Русева – Ганева.
В програмата ще бъдат включени коледни песни от цял свят, а клавирният съпровод е поверен на Радостина Гроздева-Кръстева и Детелина Василева – Димитрова.
Входът за празничния концерт ще бъде свободен.
Част от диамантена огърлица, свързана с френската кралица Мария Антоанета, беше продадена за 4,8 млн. британски лири на търг в Женева, съобщи Би Би Си.
Смята се, че именно т.нар. афера с огърлицата става причина за сриване на репутацията на Мария Антоанета.
Продадената през тази седмица огърлица, чийто дизайн включва два пискюли, е изработена от 500 диаманта. Смята се, че останалите части от оригинала, който е съдържал 650 диаманта, са разпродадени на части на черния пазар.
Цената, на която е закупена частта с двата пискюла, е двойна спрямо първоначално обявената от аукционната къща "Сотбис". Представител на компанията обяви, че купувачът е жена.
Настоящото бижу е носено от маркизата на Ангълси по време на коронацията на кралица Елизабет Втора през 1953 г.
Огърлицата с двата пискюла е била част от колекцията скъпоце
Изложба в Париж предлага на посетителите да открият вкуса на галско-римското вино, да помиришат древногръцки парфюми, да усетят аромати от минали времена с помощта на френски археолог от Колеж дьо Франс, предаде АФП.
Археологът Жан-Пиер Брон изследва 50 години икономиките на Античността, като проучва занаятчийските квартали в Помпей, винопроизводството в Галия и възпроизвежда химическия състав на парфюми от Древна Гърция.
Лувърът предоставя за изложбата амфори, коркови тапи, маслени лампи и вази за парфюми, както и преси за вино. Показани са макети и на винарски изби и транспортни кораби.
Парфюмите, които са използвани за козметика, масажи, медицински процедури, дълго време са оставали загадка. Известни са рецепти, например от гръцкия лекар и фармаколог от I век Диоскорид. "Но всичко това беше малко абстрактно", казва кураторът на изложбата,
Светлана Брезашка открива самостоятелна изложба живопис в столичната галерия Heritage. Събитието ще се състои на 15 октомври и ще продължи до 28-и, информират организаторите.
На вернисажа ще се състои и концерт на домакините Благовест Зерлиев (Веско) - второ поколение художник и музикант („Атлас“, „Акустика“) и рок изпълнителката Tanya Di, отбелязват от екипа.
Светлана Верисова (Брезашка) е родена през 1974 г. в Русия. От 1997 г. живее и работи в България. Член е на Професионалния съюз на художниците на Русия (ПСХР). В периода 1993 - 1997 г. Светлана е учител по рисуване в общообразователно училище в гр.Горячий Ключ, Русия. През 2000 - 2023 г. в България се занимава с живопис като хоби. Участва в онлайн изложби и колективни изложби в частни галерии.
/ВСР